Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat

Sikeres emberek a nyelvtanulásról: Pirger Roland

Pirger-Roland_profil_01_cropp.png

Ebben a cikkben Pirger Roland, a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karának (akkor még Nyugat-Magyarországi Egyetem) öregdiákja osztja meg gondolatait az idegen nyelvtudással kapcsolatos tapasztalatairól.

Roland a Vincotech Hungária főkönyvelőjeként ill. korábbi munkatapasztalatai alapján, az idegen nyelvtudást és annak napi szintű használatát fontos szempontként tartja számon a sikeres karrierépítésben. A szakmai nyelvtudás előnyeire is felhívja a figyelmet a munka világában, amely egy állásinterjún bizonyos pozíciók betöltésénél előnyt jelent a munkavállaló számára.

 

Munkaadóként fontosnak tartja Ön, hogy kollégái, beosztottjai idegen nyelven is tudjanak kommunikálni munkájuk során? Ha igen, miért?

20 éve dolgozom Magyarországon működő, de külföldi tulajdonban lévő vállalatoknál, ahol a napi munkavégzés elengedhetetlen feltétele volt a nyelvtudás, esetemben ez az angol volt. Sokrétű tapasztalatról tudnék beszámolni: külföldi kiküldetések, workshop-ok, management meeting-ek, integrált vállalatirányítási rendszer bevezetése külföldi kollégákkal vagy tanácsadókkal, külföldi csapattagokból álló team vezetése stb. A kollégák idegen nyelvi tudása szintén nagyon fontos egy olyan gazdasági környezetben, ahol nagyon sok vállalatnál találkozunk vagy dolgozunk együtt külföldi tulajdonosokkal, menedzsmenttel vagy üzleti partnerekkel (vevőkkel, szállítókkal, bankokkal stb.)

 

Munkájának melyik területén a legfontosabb az idegen nyelvtudás?

Ez pozíciónként változik, jelenleg pénzügyi zárások során dolgozunk leginkább együtt a német kollégákkal, illetve vannak bizonyos funkciók (pl. treasury), amit közösen kezelünk. De korábbi pályafutásom során előfordult, hogy olyan csapatot kellett vezetnem, ahol csak külföldi kollégákkal dolgoztam együtt, talán az volt a legintenzívebb időszak az idegen nyelvhasználat szempontjából.

 

Van-e esetleg olyan személyes, munkájához kapcsolódó tapasztalata, élménye az idegen nyelvtudás – vagy esetleg annak hiánya – kapcsán, ami emlékezetes maradt az Ön számára?

Elsőként talán, amikor pályakezdőként egy olyan céghez kerültem, ahol a holland anyacég menedzsmentje napi szinten is részt vett a magyar leánycég operatív irányításában, ezért rendkívül fontos volt az angol nyelv napi szintű használata. Akkor egy viszonylag friss nyelvvizsgával rendelkeztem, de hamar rájöttem, hogy mi a különbség a nyelvtanulás és a napi szintű nyelvhasználat között. Másodikként pedig egy olyan esetet, amikor SAP integrált vállalatirányítási rendszert vezettünk be egy cseh tanácsadó cég segítségével, ahol az ügyvezetőn kívül nem igazán beszélt senki angolul, ezért a meeting-eken tolmácsokat alkalmaztunk, viszont itt ugye szükséges lett volna a szakmai nyelv valamilyen szintű ismerete. Egy alkalommal olyan tolmácsot kaptunk, ahol hamar világos lett, hogy ez hiányzik és a tolmács nem tud megfelelően fordítani, ezért azon a meetingen inkább átvettem a szót és angolul, valamint flipchartra írva/rajzolva próbáltam elmagyarázni az igényeinket a tanácsadók felé.

 

Munkaadóként állásinterjún rákérdez-e a jelentkező nyelvtudására? Ha igen, milyen, nyelvtudással kapcsolatos készséget, skilleket vizsgálnak a jelentkezőknél?

Igen, ha a pozícióhoz szükséges, akkor mindenképp rákérdezünk és a jelentkező gyakorlati nyelvtudását teszteljük valamilyen módon (pl. angolra váltva az interjú egy pontján). A nyelvvizsga jó jelzés lehet egy jelentkező nyelvtudásáról, illetve eszköz a CV-k/jelentkezések közötti szűréshez, de a lényeg, hogy mennyire tudják használni az idegen nyelvet. Bizonyos pozíciók esetén a szakmai nyelvtudás tesztelése is szükséges lehet.

 

Mit üzenne a ma egyetemistáinak, a jövő munkavállalóinak: miért érdemes idegen nyelvet tanulniuk?

Egy idegen nyelv ismerete és még inkább annak használata sok szempontból hasznos lehet, akár egy külföldi utazás során is például, de munkavállalóként nagy mértékben kibővíti a lehetőségeinket a pozíciók közötti választásban, egy sikeres karrier felépítésében - Magyarországon belül is - nem beszélve a külföldi munkavállalásról, ami manapság már teljesen hétköznapi dolognak számít.

Cikk nyomtatása E-mail